Google Analytics ej installerat.

Zoomlion siktar på europeisk expansion

När kinesiska Zoomlion visade upp sina ljusgröna hybridmaskiner på Agritechnica drog de till sig många nyfikna blickar. På plats, mitt i satsningen, fanns även tyska maskintillverkaren Rabe, som numera är dotterbolag till Zoomlion.

Torsten Meyer, Sales Manager på Rabe, tror att den europeiska marknaden är redo för Zoomlion. Foto: Ausrine Öhrström

Torsten Meyer, Sales Manager på Rabe med ansvar för den sydtyska marknaden, berättar att Rabe fram till 90-talet var marknadsledande, på samma nivå som Horsch och Lemken är i dag. Men på 90-talet drabbades företaget av ledningsproblem och gick i konkurs. Zoomlion köpte upp Rabe och gav företaget en ny chans, men några utmaningar återstår.

– Vi har inget återförsäljarnät för traktorer. Vi kan sälja plogar och jordbearbetningsutrustning, men när det gäller traktorer är det andra fabrikat som dominerar. Det svåraste nu är att etablera Zoomlion på den tyska marknaden och få människor att lita på att våra traktorer verkligen fungerar här, säger han.

Torsten Meyer gav oss en presentation av maskinerna i montern.

– Det ni ser här är tre traktorer i olika storlekar, alla hybridtraktorer. Vi visar också vår nya version av skördetröskan, som är helt eldriven. Vi hoppas kunna börja leverera 2027. Det här är ren innovation och jag tror inte att någon annan har samma teknik som vi.

Zoomlions monter var välbesökt på Agritechnica. Till höger syns hybridtröskan H7600E som kombinerar en 480 hk dieselmotor med elektrisk drivning från ett 11,55 kWh batteri och ger en total effekt på över 600 hk. Enligt tillverkaren har maskinen färre transmissionselement, högre driftseffektivitet och lägre energiförbrukning. Foto: Ausrine Öhrström

Beprövad teknik

När frågan kommer om den europeiska marknaden är redo för Zoomlion svarar han:

– Absolut. Den här tekniken är inte ny, den kommer från gruvindustrin och byggbranschen. Zoomlion är den största byggmaskinstillverkaren i Kina och den femte största i världen, så de vet verkligen vad de gör. Och jag tycker också att det är nödvändigt att föra in detta i traktorer för hållbarhetens skull.

Han berättar mer om Zoomlion DV3504. Traktorn har ett MiDD-system (Meshed Intelligent Direct Drive), där en dieselmotor med ett stort batteri är hjärtat i maskineriet.

– Den används redan på stora gårdar i Ryssland och Asien. En dieselgenerator laddar batteriet och driver den elektriska motorn, som i sin tur driver både kraftuttaget och växellådan.

Inspiration från marknadsledare

Han betonar att det som skiljer Zoomlion från konkurrenterna är hybridsystemet, men är medveten om att kommentarer om designen är vanliga:

– Det finns inget vi vill dölja. Många säger ”Åh, den här ser ut som en John Deere”, men det är inte vad vi gör, Zoomlion kopierar inte. Skördetröskan kan påminna om en Claas, säger Torsten men menar att det bara är en referenspunkt.

Han förklarar att Zoomlion hämtar inspiration från marknadsledarna:

– För traktorer är John Deere referensen, för skördetröskor Claas, och för teleskoplastare Manitou. Zoomlion studerar marknadsledarna och tar fram de bästa lösningarna. Men tekniken under huven är helt egen. Det sitter kinesiska motorer i även om kom ponenterna är väldigt lika marknadsledarnas, men insidan är unik, avslutar Torsten.

Ausrine Öhrström
Ausrine Öhrström
Tel: 019-16 64 64
E-post: ausrine@agriprim.se

 

Artikeln publicerades fredag den 06 februari 2026

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste