Krav inför nya regler vid årsskiftet
Krav uppdaterar sina regler, vilket innebär bland annat att snabbväxande kycklingraser förbjuds och att fiskmjöl ska fasas ut till flera djurslag.
Med start våren 2024 började Krav se över sina regler, och man har sedan dess enligt Kravs regelprocess sett över allmänna regler, regler för slakt, ett fåtal regler för djurhållning, vildväxande, fiske, livsmedelsförädling och arbetsvillkor.
– Syftet med regelöversynerna är att göra reglerna enklare att förstå, mer tydliga och lättanvända. Men också att skapa träffsäkra regler som möjliggör ännu mer hållbarhet i livsmedelskedjan, säger Kjell Sjödahl Svensson, regelansvarig på Krav, i ett pressmeddelande.
Enligt Krav innebär de nya reglerna bland annat att snabbväxande kycklingraser förbjuds, fiskmjöl i foder till grisar, värphöns och kyckling fasas ut, att slaktregler förenklas samt att möjligheten att välja bort fysiska kontrollbesök tas bort. Vissa regler har också harmoniserats med EU-förordningen för minskad administration för de Krav-certifierade.
– Att börja fasa ut fiskmjöl från foder är ett steg för att hitta andra alternativa proteinfoder. Trots att fiskmjölet kommer från hållbara bestånd, är naturen så förorenad att det finns låga nivåer av PFAS i fiskmjöl. Vi behöver flera åtgärder, men det är viktigt att börja fasa ut omgående och sedan fortsätta så fort alternativen kommer, säger Kjell Sjödahl Svensson.
De nya reglerna träder i kraft den 1 januari 2026. Du kan läsa mer om dem här.
