Oljepriset faller – lägsta priset på fyra år
Världen förbereder sig på ekonomisk tillbakagång. Priserna på råolja faller när efterfrågan på energi förväntas sjunka.
Oljepriserna har drabbats hårt av oron som skapats av USA:s president Trumps utspel kring tullar och handel. När detta skrivs noteras ett fat Nordsjöolja (Brent) till 64,6 dollar. 1 april kostade ett fat Nordsjöolja 75 dollar, ett fall med 14 procent på två veckor.
I april för ett år sedan kostade Nordsjöoljan 90 dollar fatet, vilket innebär att oljan gått ned med nästan en tredjedel , 28 procent, på ett år.
Samtidigt som oljepriset fallit i pris har också dollarn sjunkit i värde vilket innebär dubbel prisnedgång för köpare av diesel och olja i Sverige.
Marknaden fruktar recession
Världsmarknaderna för energi präglas av oro för att Trumps utspel kring tullar ska utlösa en global recession, då marknaderna präglas av obefintlig eller negativ tillväxt.
– Vi ser stora risker framöver för oljemarknaden, särskilt för 2026, givet att risken för en recession ökar och i någon mån på grund av ökad produktion från OPEC+, rapporterar Reuters.
Ökad oljeproduktion
Åtta länder i oljealliansen OPEC+, bland andra Saudiarabien och Ryssland, har beslutat att öka oljeproduktionen med sammanlagt 411 000 fat per dag från maj, vilket är nästan tre gånger mer än väntat.
Det spekuleras i att det är Trumps hot om handelskrig mot oljeproducerande länder som har fått OPEC att skruva upp oljeproduktionen.
Produktionsökningen ska träda i kraft i maj.