Google Analytics ej installerat.

Gröna arbetsgivare spår minskade investeringar under 2025

– Vi hade snarare behövt ökade investeringar i livsmedelsproduktion och produktionen av träråvara för den gröna omställningen, säger Gröna arbetsgivares chefsekonom Joakim Wirén.

Det är problematiskt med uteblivna investeringar. Till syvende och sist handlar det om att hushållen ska kunna ställa svensk mat på bordet. Förhoppningsvis kan ytterligare räntesänkningar göra läget något mer positivt framöver, säger Joakim Wirén chefsekonom Gröna arbetsgivare Foto: Juliana Fälldin

Under 2025 väntas ökade få både lantbrukare och skogsbrukare att avstå från viktiga investeringar. Gröna arbetsgivares senaste konjunkturrapport visar också att företagen inom de gröna näringarna har låga förväntningar på 2025.

– Det är oroande att företagen inte är mer optimistiska med tanke på att de varit under stor kostnadspress en längre tid, säger Joakim Wirén, chefsekonom på Gröna arbetsgivare. 

Lönsamheten hänger inte med

Konjunkturrapporten visar däremot att företagen generellt räknar med en något ökad försäljning men samtidigt en generell tro om att lönsamheten inte hänger med.

– Sju av tio företag i de gröna näringarna säger att kostnaderna för utrustning och maskiner har påverkat den totala kostnadsbilden under 2024 mer än tidigare. Tillsammans med löner och insatsvaror är det de främsta källorna till kostnadsökningar hos företagen under 2024, men även räntekostnader och den svaga kronan påverkar negativt, säger Joakim.

Skogsföretagarna har en lite mer positiv syn på lönsamheten under det begynnande året, bland annat eftersom de gynnas av den lägre kronkursen.

Läs hela Konjunkturbedömningen här.

Madeleine Rapp
Madeleine Rapp
Tel: 073-632 89 97
E-post: madeleine@agriprim.se

 

Artikeln publicerades fredag den 10 januari 2025

Nyhetsbrev

Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Direkt i din inkorg!

Senaste